IMG_8357

İyi fotoğraf çekme tiyoları

Akıllı telefonla iyi fotoğraf çekme tiyoları

Teknoloji sayesinde sosyal medya hayatımıza bir girdi, pir girdi. Sanırım aramızda Facebook veya Instagram kullanmayan yoktur; ya da sayıları yok denecek kadar azdır diye düşünüyoruz. Hal böyle olunca hepimiz fotoğraf sever olduk, hatta hepimiz fotoğrafçı olduk!

Elimizden cep telefonu düşmüyor. Her şeyi çekiyoruz, her şeyi paylaşıyoruz. Kabul edelim çoğumuz sayfamızı güzel fotoğraflarla süsleyip, harika içeriklerle doldurmak istiyoruz. Mesela Alaçatı tatili sırasında uygun fiyata kaldığımız Alaçatı butik otelini, birbirinden leziz Ege ve Alaçatı otlarından yapılma mezeleri, gezdiğimiz yerleri, taş evleri, Alaçatı Plajları‘nı, kısaca Alaçatı hayatını paylaşmak istiyoruz.

Madem sosyal medyada arşiv oluşturmayı bu kadar seviyoruz, bizde sizin için telefonla iyi fotoğraf çekmenin püf noktalarını araştırdık. İşte fotoğraf çekerken dikkat etmeniz gerekenler:

. Işık

Fotoğraf çekerken ışığı ayarlamanız çok önemli. Kapalı mekanlarda yapılan çekim sırasında renklerin daha canlı çıkması için ışığın yüksek olması, dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı. Tabii ışığın parlamaması da gerekli. Dış mekanlarda çekilen fotoğraflar için profesyoneller sabahın erken saatlerinin veya akşamüstü saatlerinin tercih edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Ayrıca fotoğraf çekerken ışığı arkaya almamak gerekirmiş. Doğrusu ışık kaynağını fotoğrafı çekilen kişinin ya da objenin sağına veya soluna 45 derecelik acıyla gelecek şekilde ayarlamak gerekliymiş. Bundan sonra fotoğraf çekerken bunu dikkate almakta yarar var, ne dersiniz?

. Odaklayın

Fotoğrafı çekmeden önce ekrana dokunup otomatik odaklamayı sağlamanızı tavsiye ederiz. Böylece fotoğrafın bulanık çıkmasını engellemiş olursunuz.

. Açı

Yine profesyonel fotoğrafçıların üzerini basarak söyledikleri bir başka nokta ise fotoğrafı farklı açılardan çekmek. Diyorlar ki; fotoğrafı göz hizasında çekmek yerine biraz aşağıdan veya yukarıdan çekerek derinlik elde edermişiz.

. Lensi temiz tutun

Aslında telefon kamerasının lensini temiz tutmak gerektiğini hepimiz biliyoruz. Yani fotoğrafların daha net çıkması için arada sırada uygun bir solüsyonla veya ıslak mendille lensi silmekte fayda var. Aman dikkat, ıslak mendille sildikten sonra kurulamayı unutmayın.

. Yakından çekin

Profesyoneller objeye yaklaşıp çekmenin, zoom yaparak çekmekten çok daha iyi sonuç verdiğini söylüyorlar. Hatta digital zoom fotoğrafın kalitesini düşürüyormuş, bunu da belirtmeden geçmeyelim.

. İki elle tutun

Fotoğraf çekerken telefonu iki elinizle tutmanızda yarar var. Böylece titremeyi önlemekle kalmaz, net bir kare yakalamayı başarırsınız.

Yeri gelmişken söylemeden geçmeyelim; HAY’da ve Alaçatı tatili sırasında çektiğiniz fotoğraflarınıza bizi de “taglemeyi” unutmayın! Açıkçası sizden gelen tatil fotoğraflarını paylaşmayı çok seviyoruz.