IMG_2468

Alaçatı bahar aylarında çok güzel

Alaçatı denilince akla hemen yaz mevsimi geliyor, öyle değil mi? Ne de olsa Türkiye’nin en popüler sahil beldelerinden biri. Oysa Alaçatı’nın her mevsimi güzel. Hele doğanın uyandığı, binbir çeşit Ege otlarının her yerden fışkırdığı bahar aylarında özellikle Çeşme Alaçatı bir başka güzel.

Bir kere çok kalabalık değil ama ıssız da değil. Yani Alaçatı’nın eski Rum evleriyle bezenmiş, mis gibi lavanta kokan Arnavut kaldırımlı sokaklarını itiş kakış olmadan keşfetmenin tam zamanı denilebilir. Bunun yanında yazın kalabalıktan yer bulamadığınız kafelerin, restoranların tadını çıkartmak için de ideal bir dönem. Meydandaki kafelerde akşamüstü keyfini, Hacımemiş’te yer alan mekanların birbirinden lezzetli yemeklerini ve balık restoranlarında rakı balık keyfini kaçırmayın deriz.

Bilenler bilir, okullar kapanır kapanmaz Alaçatı dolup taşmaya başlar. Beraberinde de trafik sorunu gelir. Kısacası yazın buralarda park yeri zor bulunur, trafik sıkışıklığı oldukça fazla görülür. Ancak bahar aylarında böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Gitmek istediğiniz yere hiç trafiğe takılmadan rahatça ulaşırsınız.

Hava deseniz şerbet gibi. Öyle yakıp kavuran, bunaltan bir sıcak yok. Gündüzleri şort, tişört gezersiniz. Ancak akşamları serin olur, çantanıza bir ceket atmayı unutmayın.

Yeri gelmişken belirtelim, bahar aylarında deniz soğuk olsa bile girenler çok olur. Ilıca Plajı, Ayayorgi Koyu, Çark Plajı, Boyalık Mevkii, Delikli Koy, Yıldızburnu veya Paşalimanı’nda yer alan plajlardan birine gidip, pırıl pırıl denizin tadını çıkartın. Alaçatı Çark Plajı’nda sörf yapanları da seyretmek keyifli olur, bizden söylemesi.

Bunların yanında Alaçatı otellerinde bahar aylarında yaz mevsimine göre uygun fiyatlı konaklama imkanı yakalayabilirsiniz. Uzun lafın kısası yaz sıcakları bastırmadan Alaçatı kaçamağına bekliyoruz.