alacati-ot-festivali-kapi-caliyor

Alaçatı Ot Festivali kapı çalıyor!

Duyduk duymadık demeyin; İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı’da bu yıl 8. Kez düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali 6-9 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Diğer bir deyişle Alaçatı otellerini ziyaret sezonu başladı. Yapmanız gereken önce İzmir’e uçak bileti almak, sonra da Alaçatı otellerine rezervasyon yaptırmak.

Alaçatı’nın doğal güzelliklerini tanıtmak, Alaçatı’da yetişen çeşitli otları sunmak ve bu otlardan yapılan lezzetleri tanıtmak adına yapılan Alaçatı Ot Festivali, hiç tartışmasız bizim köyün en önemli etkinlerinden biri. Laf aramızda festivalimize de ilgi oldukça büyük.

“Bu mevsimde denize girilmez. Alaçatı Ot Festivali’ne geldiğimizde ne yapacağız?” diyecek olursanız… Öncelikle Alaçatı’nın taş evlerle süslü, Arnavut kaldırımlı, lavanta kokulu sokaklarında dolaşmaya bayılacaksınız. Sonra ebegümeci, Arapsaçı, radika, turp otu, hardal otu, Şevket-i bostan gibi otlardan yapılma, bu yöreye özgü yemekleri tatma şansına sahipsiniz.

Cumartesi günleri kurulan Alaçatı Pazarı’nı gezmek ayrı bir keyif, bizden söylemesi. Bunun yanında meydandaki kafelerde oturup sakızlı kahve içip, sakızlı kurabiye yemenizi tavsiye ederiz. Alaçatı Çarşı girişinde yer alan yel değirmenlerinin fotoğraflarını çekmeyi de unutmayın.

Alaçatı akşamları sadece yazın değil, kış ve bahar aylarında da da bir başka güzel. Alaçatı ve Çeşme’de bulunan balık restoranlarında Ege’ye özgü mezeler ve Alaçatı otlarından yapılma lezzetlerle rakı balık keyfi yapabilirsiniz. Canınız balık yemek istemez ise, Kemalpaşa Caddesi ve Hacımemiş üzerinde yer alan Ege yemeklerinin sunulduğu restoranları tercih edebilirsiniz. Tabii dünya mutfağından lezzetleri sunan yerler de var, tercih sizin.

Yemek sonrası Alaçatı sokaklarında gezerken açık gördüğünüz bir bara girip eğlenmeyi de unutmayın. Gecenin sonu genelde kumrucuda biter, hatırlatmak isteriz. Dolayısıyla midede kumruya yer bırakın.

Uzun lafın kısası şehrin karmasından uzaklaşıp biraz keyif, biraz huzur ve bol kahkaha arıyorsanız adres belli, sizi Alaçatı’ya bekliyoruz. Yeri gelmişken Alaçatı Ot Festivali’ne oldukça yoğun bir ilgi var. Dolayısıyla erken rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Bekliyoruz…