lezzet-duraklari-hay-otel-alacati

Yıldırım Ailesi’nin Lezzet Durakları

Biz damak zevkimize düşkün bir aileyiz, yemek yemeyi severiz. Bu yöreye has yemeklere de bayılıyoruz. Yani canımız çektiği için hiç üşenmeden İzmir’den kalkıp Çeşme’ye sırf kumru yemeye geldiğimiz zamanlar olmuştur.

Tatilde damak şenlendirmek de bizim için önemli bir ayrıntı.  Bundan dolayı “Alaçatı’ya geldiğiniz de bunları mutlaka tadın” dediğimiz, Alaçatı’nın ve Çeşme’nin damak çatlatan lezzetlerini sizinle paylaşmak istedik. Umarız bu adresler Alaçatı tatilinizin lezzetli geçmesine yardımcı olur. Şimdiden afiyet olsun…

İşte Yıldırım Ailesi’nin vazgeçemediği lezzet durakları:

Kumru

Daha önce kumru yediniz mi? Burada bahsettiğimiz kumru, kuş değil.  Kömür ızgarasında yapılan bir sandviç ve çok özel bir lezzet. Yengen de akrabanız değil; sucuk,salam, peynir ve domatesin kumru ekmeği arasına konulmasıyla yapılan karışık kumruya verilen ad. Çeşme’de kumru denilince çoğumuzun aklına Kumrucu Hüseyin, Kumrucu Şevki ve Kumrucu Erol gelir.

Şurası çok açık; Çeşme’de kumru Ilıca’daki Kumrucu Hüseyin’de yenir!  Meraklısı hatırlayacaktır; Hüseyin Amca kumrunun mucidi olarak bilinir. Hiç kuşkusuz malzemelerini özenle seçmesi, sucuğunu Tire’den getirtmesi, eski kaşar kullanması ve nohut mayasından kendi yaptığı ekmeği onu farklı kılıyor.

Çeşme’de, Alaçatı’da veya Ilıca’da birçok kumrucunun şubesini bulabilirsiniz. Hepsi birbirinden lezzetlidir ama 1966 yılından bu yana hizmet veren Kumrucu Hüseyin bizim ailenin favorisi.

Yeri gelmişken belirtelim, gerçek Çeşme kumrusunun içine ketçap, mayonez konmaz! Yanına da biber ve salatalık turşusu çok güzel eşlik eder, hararetle öneririz…

Dost Pide

Çocukluğunu Çeşme’de geçiren her İzmirli’de olduğu gibi, bizim gönlümüzde de Dost Pide’nin yeri ayrı. Burası için Çeşme’nin önemli lezzet duraklarından biri dersek abartmış olmayız. 1974 yılından bu yana hiç değişmeyen çizgisi, hızlı servisi ve kalitesiyle Ilıca’da hizmet veren bu mekan, hafif ve lezzetli pidenin tek adresi. Dolayısıyla Dost Pide’nin Çeşme’ye tatile gelen ünlü, ünsüz herkesin uğrak yeri olmasına hiç şaşırmıyoruz.

Uzatmayalım, incecik çıtır hamurlu kıymalı pidesi dillere destan. Lütfen bu muhteşem pideyle damağınızı ödüllendirin. Yaz aylarında günün her saati dolu olan mekanda, pidenin yanı sıra pizza, çorba, döner, kiremitte köfte yemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca tatlı olarak tahinli pideye mutlaka yer bırakın.

Doruk Yaprak Döner

İşte bir diğer Çeşme klasiği, Ilıca’daki Doruk Döner. Parmak yalatan döneri mideyi susturur ve deniz sonrası günün tüm yorgunluğunu alır. Laf aramızda domatesli ve domates soslu durumununun yıllardır müptelasıyız. Ama isterseniz tabakta iskender de yiyebilirsiniz, seçim sizin.

Döner severler, yolunuz tatil için Alaçatı’ya düştüğünde Doruk durumun tadına mutlaka bakın, pişman olmazsınız.

Sen Turşucu Özdemir

Çeşme’nin vazgeçilmez tatlarından biri de turşudur ve bize göre bu işin piri de Şen Turşucu Özdemir’dir. Özdemir Amca 40 yılı aşkın süredir Çeşme’de turşu ve turşu suyu satar. Çocukluğunu Çeşme’de geçiren herkes onu tanır. Özdemir Amca’nın turşusu bir başka lezzetlidir. Eskiden Ilıca Plajı ve Şantiye tarafında duran Özdemir Amca, son yıllarda Alaçatı-Ilıca kavşağında motorsiklet üzeri tezgah açtı. Özellikle az acılı salatalık turşunu mutlaka tadın.

Tokmak Hasan’nın Yeri

Çeşme Marina’ya yakın, Çeşme Kalesi’nin dibinde bulunan Tokmak Hasan’nın Yeri, Çeşme merkezde harika ev yemekleri tatmak isteyenlere hiç düşünmeden tavsiye edeceğimiz bir adres. Birbirinden lezzetli sulu yemek ve et yemeklerinin servis edildiği bu esnaf lokantasının döneri de dillere destan. Bizim için değişmez bir Çeşme klasiği olan Tokmak Hasan’a mutlaka uğrayın.

Ferdi Baba

Alaçatı butik otellerine gelmişken rakı-balık ritüelini gerçekleştirmek gerekir. Balık denince de adresimiz belli: Ferdi Baba. Alaçatı Port, köy içi ve Çeşme Marina şubeleriyle hizmet veren Ferdi Baba, Ege otları, sıcak soğuk mezeler ve balığın her zaman en tazesini sunar.  Şevket-i bostan levrek, lokum, levrek ceviche, balık kavurma gibi tadı damağınızda kalacak Ferdi Baba’ya has lezzetleri tatmanızı öneririz. Özellikle yaz aylarında yaşanan yoğunluktan dolayı gitmeden önce rezarvasyon yaptırmanızda fayda var.