alacati-hatirasi-hay-otel-alacati

Alaçatı Hatırası

Tatile İzmir’in incisi Alaçatı’ya geldiniz ve Alaçatı Otellerinden birinde kalıyorsunuz. Gündüz Alaçatı plajlarının, gecede Alaçatı köy içinde ya da Hacı Memiş tarafında bulunan restoranların ve barların keyfini çıkartıyorsunuz.

Ancak günler çabuk geçiyor, tatilin bitmesine az kaldı ve hediye telaşına düştünüz. “Alaçatı’dan hediye ne alınır?” diye soracak olursanız, işte önerilerimiz…

Alaçatı Pazarı

Cumartesi günleri kurulan Alaçatı pazarı inanın en az Alaçatı kadar ünlü. Bu pazarda Alaçatı’da yetişen otlar ve otlardan yapılma yöresel lezzetler, yerel üreticinin getirdiği sebze ve meyvenin dışında, Alaçatı’nın yerel halkının el emeği göz nuru ürünleri, çeşit çeşit reçeller, çiçek, kıyafet, takı, ayakkabı, tekstil ürünleri ve süs eşyası satılır. Kısacası Alaçatı Pazarından hediyelik birkaç doğal ürün mutlaka bulursunuz.

Sakız

Biliyorsunuz sakız ağacı Türkiye’de sadece Çeşme ve Alaçatı çevresinde yetişiyor. Dolayısıyla Alaçatı’da sakızlı üründen bol birşey yok. Buradan alacağınız sakız reçeli, sakızlı kurabiye, sakızlı Türk kahvesi, sakızlı lokum, sakız likörü hem yöresel bir tat, hem de kurtarıcı bir hediye olur.

Yel değirmeni

Alaçatı Meydanı’nda bulunan rüzgar değirmenleri Alaçatı’nın simgeleridir. Meydandaki hediyelik eşya dükkanlarından veya Kemal Paşa Caddesi üzerindeki mağazalardan yel değirmeni şeklinde biblo, mumluk, buzdolabı magneti, anahtarlık gibi küçük hediyelikler sevdiklerinizin hoşuna gidebilir.

Yeri gelmişken belirtelim, Alaçatı’da ev aksesuarlarında özellikle seramik ön plana çıkar. Anadolu el sanatlarını sergileyen mağazalara rastladığınızda mutlaka göz atın. Dekoratif şeylerden hoşlananlar için anlamlı bir hediye olabilir.

Lavanta

Alaçatı’nın sokakları lavanta kokar diye boşuna söylemezler çünkü İzmir’de lavanta özellikle Alaçatı’da yetiştirilir. Tarlaların yanı sıra neredeyse her evin baçesinde ya da terasında saksıda lavanta vardır. Sokaklarda lavanta keseleri, kuru lavanta demeti ve lavanta kokulu sabunlar satılır. Kısacası eski evlerde dolapların vazgeçilmez kokusu olan lavantadan yapılma bir ürün harika bir Alaçatı hatırası olur.

Reçel

Alaçatı’da reçelin her çeşidini bulabilirsiniz dolayısıyla buradan alınabilecek en güzel hediyelerden biri de reçel olsa gerek. Özellikle sakız reçeline kayıtsız kalmayın. Bu arada HAY’ın erik ve karadut reçelinin tadına doyum olmaz, bizden söylemesi…

Takı

Alaçatı’nın her köşesinde takı satan bir tezgaha veya mağazaya rastlarsınız. Ama buraya özgü takıları Kemalpaşa Caddesi üzerinde yer alan Çatladı Kapı’da veya Alaçatı Pazar Camii’nin etrafında akşamları kurulan tezgahlarda bulabilirsiniz. Renkli el yapımı taşlı kolyeler, renk renk tokalar, deri bileklikler, tespih kolyeler, nazar boncuklu ürünler, sörfçü bileklikleri, deniz temalı takılar, gümüş veya ince altın kaplama yüzükler, sevdikleriniz için şık bir seçim olur.

Tüm bunların yanı sıra Alaçatı sokaklarında dolaşırken yerli ve yabancı tasarımcıların koleksiyonlarına yer veren birçok mağaza keşfedebilirsiniz. Yani özel tasarım ürünlerle hem kendinizi hem de sevdiklerinizi şımartma şansına sahipsiniz.

Bunun yanında antika seviyorsanız ya da antika seven birine hediye arıyorsanız, Alaçatı’daki antika magazalarından iyi bir parça yakalayabilirsiniz, demedi demeyin.