hay-otel-alacati-sorf

Sörf Cenneti Alaçatı

Bilenler bilir, Alaçatı’nın 330 gün dinmeyen rüzgarı meşhurdur. Düşünün ki, yaz aylarında Ege’nin her  yeri sıcaktan kavrulurken, Alaçatı püfür püfür esen poyrazla serinler.  Kış aylarında esen lodos da bölgeyi soğutmaz. Dolayısıyla Türkiye’de windsurf denilince akla gelen ilk yer hiç kuşkusuz Alaçatı olur.

90’lı yıllarda rüzgar sörfüne gönül verenlerin burayı keşfettiğini duymuşsunuzdur. Hiç kuşkusuz bunda güçlü esen meltem rüzgarının, sığ denizin ve doğal güzelliklerin bu spora elverişli olmasının rolü büyük. Sonrasında da Alaçatı gözde tatil yerlerinden biri haline geldi, hatta ünü bağlı olduğu Çeşme’yi bile geçti denilebilir.

Windsurf ile ön plana çıkan Alaçatı plajları, özellikle Çark Plajı ve Yumru Koy, sığ ve durgun deniziyle de başlangıç seviyesindekilere kolaylık sağlar. Alaçatı körfezinin her iki yakasında da windsurf ve kiteboard yapmak mümkün. Bu bölge yurtdışında da “Alaçatı Surf Paradise” olarak biliniyor. Alaçatı sörf okullarının çoğunun burada bulunduğunun altını çizelim. Bu okullarda alacağınız teknik ve uygulamalı dersler sayesinde, yani yaklaşık 10 saatlik dersin sonunda başlangıç seviyesini geçip, güvenli ve keyifli bir şekilde sörf yapabilirsiniz. Aklımıza ilk gelen Alaçatı Sörf Okulları:

  • ASPC (Alaçatı Surf Paradise Club)
  • Alaçatı Windsurf Okulu
  • Bu Bi Sörf Okulu
  • Orsa Windsurf Okulu
  • Myga Surf Company

Ayrıca şampiyon sporcularımız Bora Kozanoğlu ve Çağla Kubat’ın da kendi okulları olduğunu belirtelim.

Alaçatı windsurf konusunda bugün dünyanın en iyi sörf merkezlerinden biri haline geldi. Hatta ünü o kadar yayıldı ki, her sene PWA Dünya Windsurf Şampiyonası’nın bir ayağı burada yapılıyor. Yani dünyanın en hızlı sörfçüleri her yaz Ağustos ayında Alaçatı’da buluşuyor. Doğrusu bu etkinliğin Alaçatı’nın tanıtımına katkısı oldukça büyük. Surf & Sound Festivali’nde sörfçülerin yarışlarını takip etmenin yanı sıra, gece ve gündüz canlı müzik ve DJ performansları ile de keyifli anlar yaşama şansına sahipsiniz.

Kısaca Alaçatı sadece taş evleri, gece hayatı, yel değirmenleri, denizi ve kumuyla değil aynı zamanda rüzgarı yani windsurf yapmaya elverişli iklimi ve doğal güzellikleriyle de bir çekim merkezi haline geldi. Tavsiyemiz; Alaçatı Otellerinde kalıyorsanız, kesinlikle windsurf yapma fırsatını kaçırmayın. Sörf yapmasanız bile, Alaçatı beachlerinden birine gidip rüzgarla dans eden sörfçüleri seyredin. Pişman olmazsınız…