hay-otel-alacati-ile-ilgili

Alaçatı ile İlgili

Alaçatı

Bir zamanlar bağcılık ve şarapçılık alanında meşhur olan Alaçatı, son yıllarda turizm alanında yükselen bir yıldız gibi parlıyor.

“Peki Alaçatı’yı bu kadar özel kılan nedir?” diye soracak olursanız; dinmeyen rüzgarı, cumbalı taş evleri, eşsiz denizi, plajları, Arnavut kaldırımlı sokakları, yel değirmenleri, Alaçatı butik otelleri, restoranları, kafeleri, butikleri ve gece hayatı bu sorunun cevabını verir.

Hatta sırf bu sıraladıklarımız yüzünden Alaçatı’ya her yıl yerli ve yabancı binlerce turist akın akın geliyor.

Bunun yanında, bu güzel sahip kasabamızın rüzgar sörfüne gönül verenlerin cenneti olduğunun altını çizelim. Yıl boyu esen rüzgarı, derin olmayan ve dalgasız deniziyle Alaçatı dünyadaki sayılı windsurf merkezlerinden biri.

Doğrusu Alaçatı Çark Plajı’nda açılan sörf okulları sayesinde, birçok genç bu sporla tanıştı. Her yıl binlerce kişi windsurf öğrenmek veya yapmak için buraya geliyor. Hatta seyretmek için gelenlerin de olduğunu belirtmeden geçmeyelim çünkü Alaçatı her sene Türkiye Windsurf Şampiyonası’na ve Dünya Windsurf Şampiyonası’na ev sahipliği yapıyor. Tabii bu şampiyonaların beldenin turizm ekonomisine büyük bir katkı sağladığı da bir gerçek.

Şurası çok açık, ılıman iklimi Alaçatı’yı her mevsim cazip hale getiriyor.

Hemen belirtelim, Mayıs ile Ekim ayları arasında Alaçatı Plajları’nda rahatlıkla denize girilebiliyor. Ayrıca bu tarihlerde çok uygun fiyatlara Alaçatı ‘da konaklama imkanları var. Özellikle dinmeyen rüzgarı sayesinde yaz aylarında bile, “Off çok sıcak” dedirtmiyor, insanı bunaltmıyor. Beni sıcak bunaltmaz ama kalabalık bunaltır, diyenlerdenseniz o zaman Alaçatı’nın tadını bahar aylarında çıkartmanızı tavsiye ederiz. Hem taş evlerin sıralandığı parke taşlı sokakları rahat rahat keşfedersiniz, hem de meydandaki kafelerde sıra beklemeden yer bularak keyifli vakit geçirirsiniz. Üstelik bahar aylarında da Alaçatı otellerinde uygun konaklama fırsatlarını yakalayabilirsiniz.

Bu arada sakızlı kahve, sakızlı muhallebi veya sakızlı kurabiye Alaçatı sofralarının vazgeçilmezleri, bizden söylemesi.

Uzun lafın kısası İzmir’e 79 km, Çeşme’ye 8 km uzaklıktaki bu şirin kasaba için, Ege Bölgesi’nin en önemli tatil yörelerinden biri diyebiliriz.

Siz hala Alaçatı’yı keşfetmediyseniz, şimdi tam zamanı.

İndirimli fiyatlardan yararlanmak için Alaçatı butik otellerine erken rezervasyon yapmanızı tavsiye ederiz.

İyi tatiller.