IMG_2403

Çeşme’de Gezilecek Tarihi Yerler

Çeşme hiç tartışmasız Türkiye’nin en güzel tatil beldelerinden biri. Havası, denizi, plajları, koyları, Çeşme otelleri, Alaçatı butik otelleri ve gece hayatıyla yaz aylarında oldukça cezbedici bir yer. Bunların yanı sıra Çeşme çok eski bir yerleşim yeri olduğundan dolayı gezilip görülecek tarihi yerleri çok fazla.

Çeşme tatiliniz sırasında gezeceğiniz tarihi ve kültürel simgeleri sizin için listeledik. Bakalım beğenecek misiniz?

Çeşme Kalesi

Çeşme Limanı’na bakan Çeşme Kalesi ilk olarak Çeşme ile Sakız arasında deniz ticaretinin güvenliği için 15. yüzyılda Cenevizliler tarafından inşa edilmiştir. Daha sonra II. Beyazıt zamanında onarılıp büyütülmüştür. Ceneviz ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan Çeşme Kalesi Batı Anadolu’da yer alan en önemli kalelerden biridir. 16.yüzyılda Piri Reis’in haritasına işlediği kalenin adı Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde de geçer.

1965 yılında İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi’nden getirilen silahlar burada sergilenmiştir ve Çeşme Kalesi ilk silah müzesi olarak hizmet vermiştir. 1984 yılında Çeşme Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermeye devam etmiştir.

Çeşme’yi panoramik olarak seyredeceğiniz Çeşme Kalesi’ni Alaçatı tatiliniz sırasında mutlaka gezmenizi tavsiye ederiz.

Çeşme Arkeoloji Müzesi

Çeşme Kalesi’nin içinde bulunan müzede Çeşme ve çevresinden çıkartılan tarihi eserler sergilenmektedir. Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Doğu Roma dönemine ait eserler arasında el yapımı çanak çömlekler, tanrı ve tanrıça heykelleri, figürinler, amphoralar, altın varak, gümüş ve bronz sikkeler bulunmaktadır. Bunun yanında Osmanlı-Rus Savaşına ait haritalar,savaşı anlatan kitaplar, afişler, bayraklar, madalyalar, kılıç, o devre ait objeler sergilenmektedir. Kalenin dışında Osmanlıya ait toplar bulunmaktadır.

Ayios Haralambos Kilisesi

Rum Ortodoks kilisesi olan ve Çeşme Çarşısı’nda bulunan kilise Aziz Haralambos anısına1832 yılında yaptırılmıştır. Uzun yıllar bakımsız kalan kilisenin 2010 yılında restorasyon çalışmasına başlanmıştır. Bugün çeşitli sergilerin düzenlendii bir mekan olan Ayios Haralambos’u mutlaka gezin.

Erythrai Antik Kenti

Batı Anadolu’da kurulan 12 İon kentinden biri olan Erythrai Antik Kenti Ildır Köyü’nde bulunur. Yunancada kızıl kent anlamına gelen Erythrai adını bu yöredeki toprağın renginden aldığı söyleniyor. Tarihte Lidyalılar ve Persler gibi birçok medeniyete evsahipliği yapan antik kent arkeopark özelliği taşıyıor.  Kybele kayalıkları, tiyatro, Athena Polias Tapınağı, Heroon anıt mezar, gibi bölümlerin yer aldığı antik kent pek çok yapıdan oluşuyor.

Çeşme Alaçatı’da rüya gibi bir tatil yapmayı düşünüyorsanız, yani; hem denizin güneşin tadını çıkartayım, hem tarihi güzelliklerini gezeyim hem de gece hayatının tadını çıkartayım diyorsanız Çeşme butik otelleri ve Alaçatı butik otellerine erken rezervasyon yapmanızı öneririz.

Şimdiden iyi tatiller…