cesme-marina-hay-otel-alacati

Çeşme Marina

Türkiye’nin en batısında bulunan İzmir’in incisi Çeşme en gözde tatil beldelerimizden biri. Eskiden gemicilerin küçük liman diye adlandırdıkları Çeşme bugün berrak denizi, rüzgarı, altın rengi kumu, kumrusu, rüzgar sörfü, gece hayatı, Aya Yorgi koyu, sakızlı dondurması, Alaçatı ve Çeşme Marina ile ünlü.

Duymuşsunuzdur, İzmir’e 70 kilometre uzaklıktaki Çeşme ilçesinde bulunan Çeşme Marina, yat sahiplerine ve ziyaretçilere kapılarını 2010 yılında açtı. Açıldığı günden bu yana da Çeşme’ye gelenlerin vazgeçilmez duraklarından biri haline geldi.

Neden mi?

Bir kere konumu çok merkezi. Çeşme Kalesi’nin hemen önünde, Çeşme Çarşısı’na yürüme mesafesinde bulunuyor. Dolayısıyla ulaşım oldukça kolay.

Mimarı açıdan da dikkat çekici. Hatta burası sanki Çeşme’nin hep bir parçasıymış gibi şekillenmiş, Ege Bölgesi’nin mimarı dokusuna uygun olarak tasarlanmış. Meraklı olanlar bilirler, Çeşme Marina 2011 yılında “En İyi Mimarı Proje”, “En iyi Marina” ve “En İyi Turizm Yatırımı” olmak üzere toplam 3 ödül aldı. Kısacası Çeşme Marina’nın mimarisinin ödül ile taçlandırılmasına hiç şaşırmıyoruz.

Marina’nın Çeşme’ye yeni bir soluk getirdiği de başka bir gerçek. Öyle ki, Çeşme Marina bugün Çeşme’nin sembolü haline geldi. Sadece yaz sezonunda değil, tüm yıl boyunca açık olması beldenin sosyal yaşamına hareketlilik getiriyor.

Denizde 400, karada 100 yat bağlama kapasitesine sahip olan Çeşme Marina, Doğu Akdeniz sularında en önemli yat limanlarından biri. Bünyesinde bulundurduğu yat kulübü, restoranlar, barlar, mağazalar, sayesinde sadece yat sahiplerinin değil, aynı zamanda tatilcilerin de ilgi odağı olduğunu belirtelim.

Çeşme Marina’da yürürken çarşı bölümünde Vakko Home, Mudo Marina, Polo Garage, Nike, D&R, Madame Coco gibi dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen markalarını bulabilirsiniz. Bunun yanında restoranlar arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz çünkü Tuval, Ferdi Baba, Bonjour, Dodici/Özsüt, Mado, Kumrucu Şevki, Köfteci Ramiz gibi lezzet duraklarını bünyesinde barındırıyor.

Ayrıca İstanbul gece hayatının önemli merkezlerinden biri olan Hayal Kahvesi bir şubesini de burada açtı. Yani birbirinden değerli yerli ve yabancı müzisyenleri Çeşme’de dinleme şansını kaçırmayın.

Uzun lafın kısası Alaçatı butik otelleri veya Çeşme otellerinde kaldıgınız  sırada, Çeşme yarımadasının en güzel noktasında, bir yandan yatları, bir yandan da Çeşme Kalesi’ni seyrederek keyifli saatler geçirebilirsiniz. Bizden söylemesi…