hay-otel-alacati-ilica-plaji

Alaçatı Yakınlarında Gezilecek Görülecek Yerler

Alaçatı’ya geldiniz… Alaçatı butik otellerini, Alaçatı beachlerini, taş evlerini, pazarını, restoranlarını, dükkanlarını ve Hacı Memiş tarafınının altını üstüne getirdiniz. Sıra Alaçatı yakınlarında bulunan yerleri keşfetmeye geldi. Haydi buyrun listeye…

Ilıca Plajı

Adını denizin içinde yer alan termal su kaynakları yani ılıcalardan alan Ilıca Plajı, Çeşme ve Alaçatı denince akla ilk gelen yerlerden biri. 2 kilometreye yakın uzunlukta bulunan kumsal altın rengi taşsız kumu, turkuvaz mavisi berrak suyu ile eşsizdir ve hiç tartışmasız Türkiye’nin sayılı güzellikteki plajlarından biridir. Deniz suyu termal kaynağa yakın olması sebebiyle ılıktır, yani soğuk sudan kaçanlar için ideal. Yeri gelmişken belirtelim, yaz sezonunda özellikle haftasonlarında çok kalabalık olan bu halk plajını hafta içinde tercih etmenizde fayda var.

Yıldızburnu

Çeşme’ye eskiden beri gelenlerin iyi bildiği bir koydur Yıldızburnu. Denizin içinde kaynayan termal suyu, levanten evleri, yelken kulübü ile bilinir bu yer. Trafiğe kapalı sahil kıyısında, gürültüden ve Alaçatı kalabalığından uzak sakin bir gece geçirebilirsiniz. Bunun için No 15, Pecos, Rouje, Tius ve Mezzaluna gibi mekanlardan birine gitmeniz yeterli. Bu arada akşamüstü güneşi batırmak için Çeşme’deki en güzel koylardan biridir Yıldızburnu, bizden söylemesi…

Çeşme Merkez

Alaçatı’ya gelmişken mutlaka Çeşme kasabasına da gidin ve Çeşme Çarşısı’nı, Ayios Haralampos Kilisesi’ni, Osmanlı döneminden kalma Çeşme Kalesi’ni, Kervansaray’ı ve tarihi çeşmeleri görün. Sonrasında da deniz kıyısında yer alan Çeşme Marina’da soluklanın.

Aya Yorgi Koyu

Bölgenin en popüler yerlerinden biri hiç şüphesiz Aya Yorgi koyu olsa gerek. Hatta bu koy için rüzgardan korunaklı, berrak denizi, beach clubları ve restoranlarıyla eğlence hayatının da merkezidir diyebiliriz. Sole Mare, Paparazzi, Marrakech, Babylon ve KafePi gibi mekanlarda gündüz denizin, akşam da sabahın ilk ışıklarına kadar dans edip eğlencenin tadını çıkartabilirsiniz.

Dalyanköy

Çeşme merkeze 2 kilometre uzaklıkta bulunan Dalyanköy, eski bir balıkçı köyüdür. Balıkçı tekneleri ve yatlar için doğal bir sığınak olan Dalyan için bölgenin sessiz, sakin, huzurlu köşesidir diyebiliriz. Hemen belirtelim, Dalyanköy balık restoranlarıyla ünlü. Dolayısıyla deniz kıyısında, yatları seyrederek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bunun yanında denize girmek isterseniz Sakızlı Koy ve Kocakarı Plajı doğru adresler olacaktır.

Ildırı

Adı Ildır mi Ildırı mı diye tartışala dursun, Alaçatı otellerinden birinde konaklarken eski bir Rum köyü olan ve tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, enginarı, balığı ile bilinen Ildır’a mutlaka gidin. Önce tarihi kalıntılar bakımından zengin olan Erythrai Antik Kenti’ni gezin, sonra irili ufaklı adalara bakarak rakı-balık keyfi yapın.