hay-otel-alacati-ulasim

Alaçatı Ulaşım

Alaçatı’ya Ulaşım

Alaçatı; İzmir’e 79 kilometre, Çeşme’ye 8 kilometre ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na 90 kilometre uzaklıkta bulunan  gözde tatil beldelerimizden biridir. Çeşme’ye bağlı olan bu şirin beldeye ulaşım oldukça kolaydır.

Açıkcası Alaçatı’ya ulaşım merkezi İzmir’dir. Diğer bir deyiş ile Alaçatı’ya ya da Çeşme’ye hava, kara veya deniz yoluyla gelmek isteyen biri önce İzmir’e gelir.

Kara yolu

Doğrusu Alaçatı otellerine en kolay İzmir-Çeşme otobanından ulaşırsınız. Çeşme’ye ve Alaçatı’ya ulaşım için özel aracınız dışında taksi, otobüs veya transfer firmalarını kullanabilirsiniz. Hemen belirtelim Üçkuyular Garajı’ndan her yarım saatte bir Çeşme’ye otobüs kalkar. Bunun dışında Işıkkent’te bulunan İzmir Otogarı’ndan da Çeşme’ye kalkan otobüs bulabilirsiniz. Otobüs seferleriyle ve güzergahı ile ilgili bilgiyi Çeşme Seyahat’ten edinebilirsiniz.

Çeşme Seyahat iletişim bilgisi:

Üçkuyular: 90 232 259 3415

Işıkkent: 90 232 472 0051

Çeşme:  90 232 712 6499

Ilıca: 90 232 723 3339

Alaçatı: 90 232 716 6191

Hava yolu

Çeşme’de henüz havaalanı bulunmamaktadır. Dolayısıyla hava yolunu tercih edenler önce İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na iner. Hemen belirtelim yaz sezonunda Havaş havaalanı ile Çeşme arasında otobüs seferleri düzenlemektedir. Bunun yanında havaalanından Üçkuyular Terminali’ne gidip, oradan kalkan Çeşme otobüsüne binerek de Alaçatı’ya ve Çeşme’ye kolayca gidebilirsiniz.

Ayrıca İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na indikten sonra özel araç, taksi ya da transfer firmalarını kullanarak İzmir-Çeşme otobanından Alaçatı’ya rahatça ulaşabilirsiniz. Sizi havalanından alıp Hay Hotel önüne kadar getiren Simay Turizm ise aklımıza ilk gelen transfer firması. Shuttle ve özel transfer hizmetiyle ilgili daha detaylı bilgiyi 90 232 712 0987 nolu telefondan edinebilirsiniz.

Belirtmeden geçmeyelim deniz uçağıyla da Alaçatı’ya ulaşım mümkün. Son yıllarda özel bir şirket tarafından İstanbul’dan Alaçatı’ya direk deniz uçağı seferleri düzenleniyor.

Deniz yolu

Alaçatı’ya deniz yoluyla da ulaşabilirsiniz. Port Alaçatı marina 38 derece 15’ kuzey enlemi, 26 derece 23’ doğu boylamında bulunur.

Alaçatı Port; İzmir’e 78 km, Adnan Meneres Havalimanı’na 90 km, Alaçatı merkeze 3 km, Ilıca’ya 5 km, Çeşme merkeze 12km, Efes’e 155km uzaklıkta yer alır.

Yeri gelmişken belirtelim kışın haftasonları, yaz sezonunda ise her gün Çeşme’den Yunanistan’nın Sakız Adası’na feribot seferleri düzenlenmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgiye Ertürk Lines şirketinden edinebilirsiniz.