Hay-Otel-Alacati-Ot-Festivali

Alaçatı Festivalleri

Alaçatı’nın sadece rüzgarı, taş evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, plajları, yel değirmenleri, Alaçatı butik otelleri,  restoranları, kafeleri, gece hayatı ve pazarı ile ünlü olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Alaçatı aynı zamanda festivalleriyle de meşhur. Esasen bu festivallerin Alaçatı’ya ve Çeşme’ye ekonomik ve sosyal açıdan katkıları oldukça büyük. Haydi gelin size bu etkinlikleri tanıtalım.

Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı doğasının zenginliğini paylaşmak, otlarının çeşitliliğini sunmak ve bu otlarla pişen yemekleri tanıtmak adına 2010 yılında başlatılan ve geleneksel hale gelen Alaçatı Ot Festivali , Mart sonu Nisan başı gibi yapılır. Baharın gelişi, doğanın uyanışı, otların yeşermesinin kutlandığı Alaçatı Ot Festivali’nde, bu yörede yetişen ebegümeci, arapsaçı, şevketibostan, deniz börülcesi gibi birbirinden lezzetli otlardan yapılma yemekleri tadma şansı bulabilirsiniz. Yeri gelmişken belirtelim, Ot Festivali’ne duyulan ilgi her sene artıyor. Dolayısıyla güzel beldemizin bu renkli festivalini kaçırmamanızı ve HAY’a erken rezervasyon yapmanızı tavsiye ederiz.

Uçurtma Festivali

Bahar aylarında Alaçatı’yı hareketlendiren bir başka etkinlik de her yıl Mayıs ayında düzenlenen Uçurtma Festivali olsa gerek. Sörf Yolu- Azmak Mevkii’nde düzenlenen ‘Fly Me Alaçatı Kite Fest’ ve bu etkinliğe katılan uçurtma sevenler sayesinde Alaçatı semaları rengarenk bir şölene dönüşüyor. Türkiye’nin en kapsamlı uçurtma festivaline bekleriz.

Dünya WindSurf Şampiyonası

Dünyanın en iyi windsurf parkurlarından birinin Alaçatı olduğunu biliyor muydunuz? Yılın 330 günü dinmeyen rüzgarı, sığ denizi ve doğal güzellikleriyle Alaçatı Çark Plajı, uzun yıllardır sörf tutkunlarının vazgeçilmez merkezi.  Peki Alaçatı’nın her sene dünyanın en iyi rüzgar sörfçülerinin katıldığı Dünya Windsurf Şampiyonası’na evsahipliği yaptığını duymuş muydunuz? Şurası çok açık, Dünya Windsurf Şampiyonası ve Türkiye Windsurf Şampiyonası gibi organizayonlar sayesinde Türkiye’de rüzgar sörfü daha çok tanındı. Dahası Alaçatı’da açılan sörf okulları sayesinde birçok genç bu spora gönül verdi. Hatta aralarından dünyaca ünlü sporcular yetişti ve yetişmeye devam ediyor. Bunun yanında Alaçatı’da gerçekleştirilen bu tür etkinliklerin Alaçatı ve Çeşme tanıtımına katkısının oldukça büyük olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Hemen belirtelim, Ağustos ayında gerçekleştirilen şampiyonaya ilgi fazla. Yani bu dönemde Alaçatı’da uygun konaklama için Alaçatı Otelleri’ne erken rezervasyon yapmanızı öneririz.

Balık Turnuvası

Amatör balıkçıların kendilerini medeni ve çevreci bir şekilde kanıtlamalarını amaçlayan Alaçatı Fishing, Alaçatı Sportif Balıkçılık Turnuvası 2007 yılında küçük bir organizayon olarak başladı. Meraklı olanlar bilirler, her sene Ekim ayında yapılan Alaçatı Fishing, geçtiğimiz yıllarda Avrupa’nın en büyük açık deniz balıkçılık turnuvası olmayı başardı. İş dünyasından tanınmış isimlerin katıldığı Alaçatı Balıkçılık Turnuvası’nın Türkiye’de henüz gelişmekte olan sportif balıkçılığa katkısı büyük. “Balık Turnuvası bahane, Alaçatı sonbaharda şahane” diyerek Ekim ayında keyif sürmeye HAY’a bekleriz.